Yollarda.tv #111 Bölüm — Taksi, Uber & Sürücüsüz Araçlar…

Koray Bahar
2 min readMar 27, 2018

--

Son günlerde gerekenden fazla bir gündem oluşturan Taksi & Paylaşımlı araçlar arasında yaşanan olaylarla ilgili bölümümüzü izlemek için öncelikle sizleri buraya alalım:

Sonrasında ise, kısaca kendi görüşlerimi aktarayım. Ben şehir içinde sık yolculuk yapan birisi olarak alternatiflerim olmasını istiyorum. Trafik olduğunda, Marmaray’ı kullanabilmekten veya E5 felç olduğunda Metro kullanabilmek benim için büyük nimet.

İlk aracımı 2008 gibi almıştım Opel Corsa, Sonra 2010'lu yıllarda şirket aracı ile tanıştım. Büyük devrimdi :) Geçen sene şirket aracımdan Uber’e terfi ettim. Evet doğru duydunuz TERFİ… Son şirket aracım BMW 520 idi, aylık kira bedeli + Benzin + HGS + Otopark + Yıkama + VALE ücretleri, şirketim için ciddi bir yük oluşturuyordu. Ayrıca her ay yaptığım şehir dışı yada yurt dışı seyahatlerim süresince araç yatıyor fakat ben parasını ödemeye devam ediyordum. Yada belli dönemlerde Ofis çalışmalarım yoğun olduğunda ev ofis için günlük 10 dk araç kullanıp bütün ayın kirasını ödüyordum.

Peki ya şimdi, aylık Uber & Paylaşımlı araç harcamalarım yurt dışı seyahatlerimde kullandıklarım dahil. 2.500 tl civarında dolaşıyor. Bazı aylar 1.000 tl bazı aylar 4.000 tl civarında oluyor harcamalarım. Bazı günlerde 2 defa köprü geçen birisi olarak, yolda geçen süre boyunca çalışabilmemin verdiği verimlilik ise para ile ölçülemez bir kazancım.

Bu post’u Uber yolculuğu esnasında yazdığımı belirtmek isterim 😃

İlk kullanmaya başladığım dönemlerde evimin dağ başında olması nedeniyle sabahları araç bulmakta zorlanıyordum. Fakat bu dönemde bir sıkıntı yaşamıyorum. Acil araç gerektiğinde özellikle kısa mesafe olan Ev’den Ofise giderken, eve yakın duraktan taksi çağırıyorum. Fakat aldığım hizmetten hiç memnun değilim. Sigara kokuyor çoğu araç. Gergin bir sohbet, kontrolsüz araç kullanma, Fiş Fatura istediğimde yaşanan sıkıntılar beni bezdirdi. Yıllardır bu ve benzeri çok sorun yaşadık taksiler ile.

Taksiler ne yaparsa insanları kazanabilirler.

  1. Araçların kalitesi arttırılmalı.
  2. Sigara içme yasaklanmalı.
  3. Zorla muhabbet etmek zorunda kalmalıyım.
  4. Hizmetten memnun kalmadığımda sistem taksiciyi, sistem dışına atmalı.
  5. Kısa mesafe gitmeme lafı yasaklanmalı.
  6. Orada çok trafik var gitmem yasaklanmalı.
  7. Yağmurda yolcu seçen sürücüler ceza almalı, hatta sistemden atılmalı.

Farkındayım rüya gibi ama inanın rekabet doğal olarak kaliteyi getirecek. Yada kalitesiz olan ortadan kalkacak.

Gelelim bu işin geleceğine. Bugün Taksi ve Uber, Careem, Yolo vb şirketlerin Sürücüleri arasında yaşanan tartışma bir süre sonra arabayı kullanmaya gerek olmadığı için doğal olarak ortadan kalkacak.

Benim arabamın beni beklediği boş saatler artık ortan kalkmış olacak yani. Belki o zaman bir araba alabilirim tekrar :)

Bu video yaklaşık 1 sene öncesine ait. Emekleme adımlarını geçti bu iş. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan kaza olayı süreci sekteye uğratsada, bu kaçınılmaz gelecek.

Orta vadede ki bu orta vade 2020'li yıllar olacak. İnsanların araç kullanmaları yasaklanacak!

İnsan hatasından kaynaklanan binlerce ölümlü ve yüzbinlerce yaralanmalı kaza ortadan ancak insan faktörünü kaldırırsak mümkün.

Sözün özü, ben vatandaş olarak seçim hakkı istiyorum. Takibi alınması gereken lisans kayıt vb ne gerekiyorsa yapılsın. Ama ben alternatif ulaşım seçeneklerini kullanabilmeyi tercih ediyorum.

Devletler RANT YARATMANIN ÖNÜNDE ENGEL OLMALI. Ve liberal alternatiflerin oluşması için zemin oluşturmalı.

Sevgiler,

--

--

Koray Bahar

Founder @figopara -Youtube: @YollardaTV -Board Member @endeavor_turkey - ExCEO & Founder @sovosforiba (Exited to @sovoscompliance ) @angeleffectco @GalataBA