Veri kime ait? Size mi, Yazılım Şirketine mi?

Koray Bahar
2 min readJun 21, 2017

--

Her geçen gün daha sık gördüğüm bir durum sizlerle paylaşmak istedim.

Yazılım firması bir yazılım yapıyor, bunu müşterisine satıyor yada kiralıyor. Bu yazılımı kullanarak, şirketinize ait bilgileri bu yazılım sayesinde saklıyor ve raporluyorsunuz. Girilen tüm veriler size ait, bu konuda en ufak bir tartışma yok!

Veriyi müşterisinden gizleyen saklayan yazılımlar ortaya çıktı!

Sizin girdiğiniz verileri veritabanında şifreleyerek, erişilmesine engel olan yazılımları görmeye başladık. Bu yöntem nedeniyle kendi verisine erişemeyen müşteriler farklı entegrasyonlar yapamaz hale geliyor. Kullandıkları yazılım firmasının onlara piyasa koşullarının çok üstünde bedeller isteyerek entegrasyona izin veriyor. Yada sadece kendisine bağlı kalmak zorunda bırakıyor müşterilerini.

Uluslar arası standartlara göre kapalı sistem olarak tanımlanan bu yazılımlar, müşterilerine bir tasma takmak ve kendileri dışında hiçbir paydaşın müşteriye ait olan veriye erişimine izin vermeyerek, sektöre, müşteriye ve en önemlisi kendilerine zarar verdiğinin farkında değiller.

Parasını verip satın aldığınız yazılım firması sizi dolandırıyor mu?

Örnek olarak eTicaret yapmaya karar verdiniz, doğal olarak kullanmış olduğunuz ERP yada Ticari Paket Program veritabanında bulunan ürün, fiyat, stok ve kampanya gibi verileri, müşterilerinize eTicaret sayfanız üzerinden sunmak istediniz. Yukarıda bahsettiğim gibi bir yazılım kullanıyor iseniz bu veriler sisteminiz ile entegre olamayacağı için ortada kalabilirsiniz. Verileri tekrar girmek ve mevcut muhasebe sisteminiz ile elle veri girişi yaparak, eşleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Yada e-Fatura gönderip almak istediğinizde entegrasyona kapalı olan, ve sizi istediği gibi yöneten Muhasebe programınızın keyfine göre sizi yönetmesine mecbur kalırsınız.

Bu gibi durumlara düşmemek için firmalar, yazılım tercihlerinde, açık sistemlere, entegrasyon yeteneyi ve becerisi olan sistemleri tercih etmeliler.

Aksi durumda işleri büyüdükçe geliştikçe oraya çıkacak olan genişlemeyi hiçbir zaman yapamayacak ve belkide geçmiş verileri olmayan, içi boş bir yapıyla ortada kalacaklardır.

Bu gibi durumlar ile karşı karşıya geldiniz mi? Yaşadığınız örnekleri merak ediyorum açıkçası. Paylaşabilirseniz çok sevinirim.

--

--

Koray Bahar

Founder @figopara -Youtube: @YollardaTV -Board Member @endeavor_turkey - ExCEO & Founder @sovosforiba (Exited to @sovoscompliance ) @angeleffectco @GalataBA