Sovos Foriba’yı Bünyesine Kattı Hedefimiz Hızlı Büyümek

Koray Bahar
4 min readMay 28, 2019

--

Topluluk önünde konuşurken genelde oldukça rahatımdır. En çok heyecanlandığım konuşmamı dün ekip arkadaşlarıma yaparken içim içime sığmıyordu. :)

Dün Gerçekleştirdiğimiz Sovos Duyurumuz

Bugün itibariyle Sovos ailesine katıldığımızı sizlere paylaşmak istiyorum!

Hedefimiz hızlı büyümek, sürekli büyümek! Bu hedef doğrultusunda başta Türkiye ve Avrupa olmak üzere yeni pazarlara ulaşmak için çok çalıştık ve daha güçlü bir ekiple çalışmaya devam edeceğiz.

Uykusuz geçen gecelerimiz ve gündüzlerimizde tek bir hayalimiz vardı; Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin, farklı ülkelerin mevzuatlarına uyum sağlarken yaşadıkları teknolojik problemleri çözmek ve bu konuda onların yanında olmak!

Geliştirdiğimiz 25'ten fazla ürünle Türkiye’de kazandığımız bilgi ve tecrübeyi bugün itibariyle 6 farklı ülkeye ihraç edebiliyoruz.

Gelecek sene bu rakamı 20 yapmayı hedefliyoruz.

20 yıl önce Foriba’yı (1999 FIT Danışmanlık) kuran ortağım/abim Ahmet Bilgen’in vizyonu sayesinde Türkiye’den globale bir değer yaratmayı başardık. 2001 yılında DAÜ’deki öğrenciliğim sırasında bir kafede yaptığımız iş görüşmesinde, Ahmet benim dışımda 10 farklı arkadaşım ile iş görüşmesi yapmıştı. En sona neden kaldığımı benimle görüştüğünde anladım :) Görüştüğü tüm öğrencilerin notları Honor/High Honor’dı. Bana ilk söylediği sözler şu şekildeydi; “Abdülkadir neden seni önerdi tam anlayamadım. Notların çok kötü!”

Bende o gün ona “Merak etme abi çok çalışırım ve herkes gitse bile ben kalırım.” demiştim.

2001 Yılı Doğu Akdeniz Üniversitesi

Bugün bu sözümü tutmuş olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum.

2005 yılında mezun olup İstanbul ofisinde çalışmaya başladığımda, SAP Danışmanlığı yapan 7 kişilik ekibimize katıldım. 2008 yılında ilk SAP ile entegre e-İmza projesinin ardından 2010 yılında GİB’in yayımladığı e-Fatura Regülasyonu ile tüm SAP Danışmanlığı ve terzi işi yazılım işlerimizi bıraktık.

Tek bir odağımız vardı o da e-Dönüşüm…

Bir yazılım evinden, ürün ve hizmet üreten bir şirkete dönüşmek bizler için gerçekten çok zorlu bir süreçti.

Türkiye’de ilk e-Fatura entegrasyonunu bizimle gerçekleştiren ve ilk ürünlerimizi alan Betek ile başlayan maceramız, 2014 yılındaki ilk elektronik fatura zorunluluğu ile bambaşka bir boyuta taşındı. SAP Türkiye ekibinin destekleri ve işbirliğimiz ve ING Bank ile yaptığımız iş ortaklığımız sayesinde, 30–40 kişilik bir ekiple 1.000'den fazla şirkete e-Fatura hizmeti vermeye başladık!

2014 yılında başlayan büyüme sürecimizde yatırım alma ihtiyacımız olmamasına rağmen bizimle aynı vizyonu ve heyecanı paylaşarak, kurumsallaşmamıza destek olacak bir yatırım alma kararını verdik. Revo Capital’den aldığımız ilk 4 Milyon Dolarlık yatırım ile Türkiye büyümemizi ve organizasyonumuzu geliştirdik.

2015 Yılında Endeavor Girişimcisi seçilmek ile başlayan Endeavor maceramız bize bambaşka bir vizyon ve heyecan kattı.

2015–2017 yılları arasında hem yeni ürün geliştirmeye hem de mevcut ürünlerimizi geliştirmeye odaklandık. Pazar küçülürken büyümeyi başarıyorduk ama daha hızlı gitmek için pek çok farklı model geliştirmeye devam ediyorduk. Ülkemizin geçirdiği zor günlerde bizde üzerimize düşeni yapıyor ve çok çalışyorduk.

2018 Yılının başında 5 Milyon Dolarlık 2. tur yatırımımızı IFC, Revo Capital ve Endeavor Catalist’den alarak, planlarımızı uygulamaya başladık. İlk işimiz Türkiye’deki en büyük rakibimiz olan ISIS e-Dönüşüm ile birleşme oldu. Muhteşem bir ekibi aramıza katarak gücümüze güç kattık. e-Arşiv ve e-İrsaliye ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturmaya başladık. 2018 yılının ortasında İtalya ofisimizi açarak, globalde 100'den fazla müşteriye ulaştırdığımız ürünlerin en az 2 ülkede kullanılır hale gelmesini sağladık.

Son olarak 2019 yılının başında Kılavuz’u satınalarak SGK Teşvik ürününü ve pırıl pırıl bir ekibi aramıza katmayı başardık.

Nisan 2019 Q1 Foriba All Meetup

2017 yılını bitirirken 95 kişilik dinamik ve çalışkan ekibimiz bugün itibariyle 200 kişiyi geçti. Aramıza katılan muhteşem yetenekler ile Türkiye’den dünyanın 6 ülkesine teknoloji ihraç etmenin verdiği gururu Foriba ailesi olarak yaşıyoruz. 13.000+ müşterimiz arasında 12.000+ Kobi ve Mikro işletme, 1.000 büyük firma ve 450’den fazla global müşterimiz oldu. O kadar ki Dünyanın en büyük 10 şirketinin 5’i Foriba ürünü kullanıyor.

Benim en önemli görevim, muhteşem yetenekleri, pırıl pırıl beyinleri ve çalışkan insanları Foriba ailesine katmak oldu. Bu sayede bugün olduğumuz noktaya gelebildik ve artık durmaksızın büyüyeceğiz!

Peki neden Sovos?

Bu yolda gücümüze güç katacak bir çok farklı yatırımcı ve stratejik firmalar ile görüştük. Sonunda bizimle aynı tutkuya ve kültüre sahip Sovos ile tanıştık. 60 ülke’de e-Fatura hizmeti veren ve Global Fortune 500’ün yarısına ve 5.000’den fazla şirkete hizmet veren Sovos ile güçlerimizin ve yeteneklerimizin birleşmesi ile daha hızlı büyüyeceğimize emin olduk.

Sovos’un vizyonu ve ortak hayalleri paylaşıyor olmamız iki şirketin birleşmesinden, Müşterilerimize, Ülkemize ve Ekibimize en güçlü değeri ve etkiyi yaratacağına eminim.

Bu güzel ekiplerin birlikte başaracaklarını hayat ettikçe heycanlanıyorum.

Bundan sonra bizleri ve müşterilerimizi neler bekliyor?

Ben ve tüm ekip arkadaşlarım bugüne kadar olduğu gibi işimizin başında büyümeye ve kendimizi ekibimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Sovos ile birlikte vergi teknolojilerini çok daha derinlemesine geliştireceğiz. Müşterilerimizin ihtiyaç duydukları tüm ülkelerde onların yanında daha güçlü bir şekilde yer almaya devam edeceğiz.

Benim için çok duygusal bir gün oldu. Bana dünyanın en iyi ekibiyle çalışmamı sağlayacak bu fırsatı verdiği için tüm ekip arkadaşlarıma canıgönülden teşekkür ederim.

Son bir teşekkürde tabiki beni her zaman destekleyen bana her zaman omuz veren Fulya’ya, Bade’ye ve Alya’ya. Eğer onlar bana izin vermeseydi bugün bu başarıyı yazmam mümkün olmazdı.

Her zaman söylediğim gibi, “Daha Yeni Başladık, Bizi Takip Etmeye Devam Edin”

Koray

Basında çıkan duyuru için sizi Sevgili Hilmi’nin girişimi eGirişim’e alayım: https://egirisim.com

--

--

Koray Bahar

Founder @figopara -Youtube: @YollardaTV -Board Member @endeavor_turkey - ExCEO & Founder @sovosforiba (Exited to @sovoscompliance ) @angeleffectco @GalataBA